نکات مهم پاسپورت

پاسپورت ایران

طریقه گرفتن پاسپورت

افرادی که قصد خروج از کشور را دارند، در ابتدا باید گذرنامه دریافت کنند. آنها باید، با ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت که شامل اطلاعات هویتی، یک قطعه عکس مخصوص پاسپورت و سایر اطلاعات مورد نیاز گذرنامه است.

ساکنین کشور های مختلف در سراسر جهان برای خارج شدن از کشور خود ملزم به داشتن پاسپورت یا گذرنامه می باشند. در واقع پاسپورت به مانند یک شناسنامه برای خارج از کشور افراد عمل کرده که هر برای هر کشور منحصر به فرد می باشد .

تمامی افرادی که به هر دلیلی قصد خارج شدن از کشور خود را دارند مجبور به همراه داشتن گذرنامه در هنگام خروج از مرز های آن کشور می باشند، از این رو لازم است تا قبل از خروج اقدام به گذراندن مراحل دریافت آن کنند.

برای این کار افرادی که واجد شرایط برای دریافت پاسپورت هستند با مراجعه به مراکز پلیس 10+ و ارائه مدارک مورد نیاز و همچنین پرداخت هزینه مربوطه، نسبت به  ثبت نام و دریافت آن اقدام نمایند. در ادامه به ارائه مطالبی در رابطه با شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه می پردازیم.

 

انواع پاسپورت ایرانی

در ایران سه نوع گذرنامه وجود دارد که بسته به نوع استفاده و هدف استفاده از آن متفاوتند و به ترتیب عبارتند از :

پاسپورت عادی: این نوع پاسپورت برای تمامی افراد و شهروندان عادی که با مقاصد مختلف مانند گردش، زیارت، تحصیل و … از کشور خارج می شوند صادر می گردد.

پاسپورت دیپلماتیک: این گذرنامه برای مقامات سیاسی و سطح بالای کشور طراحی شده و دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به پاسپورت های عادی می باشد.

پاسپورت خدمت: این گذرنامه به افرادی که به ماموریت های کاری از سوی دولت می روند تعلق می گیرد و ویژگی های آن مانند پاسپورت دیپلماتیک می باشد.

یکی از امکاناتی که در سامانه میخک برای ایرانیان خارج از کشور فراهم شده است، گرفتن پاسپورت می باشد. نحوه دریافت پاسپورت و نحوه دریافت کد رهگیری میخک در رابطه با پاسپورت مطابق راهنمای موجود در سایت می باشد. هم چنین در حال حاضر، امکان دریافت پاسپورت الکترونیکی از طریق سامانه ثبت نام اینترنتی درخواست گذرنامه الکترونیکی egozar.epolice.ir برای ایرانیان داخل کشور فراهم شده است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

برای گذراندن مراحل دریافت پاسپورت یا همان گذرنامه لازم است تا هنگام مراجعه به دفاتر پلیس 10+ یک سری مدارک ارائه گردد که بسته به جنسیت ، وضعیت تاهل و شرایط سنی این مدارک متفاوت می باشد . در ادامه تمامی مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت ذکر شده است.

 

مدارک مورد نیاز مشترک:

icons8 pass 48اصل شناسنامه و کارت ملی و یا برگ تاییدیه ثبت احوال

icons8 pass 48همراه داشتن یک قطعه عکس بیومتریک مخصوص گذرنامه

icons8 pass 48همراه داشتن اصل آخرین گذرنامه

مدارک مورد نیاز مختص خانمها:

icons8 pass 48اجازه خروج همسر در صورت متاهل بودن

icons8 pass 48ارائه اصل گواهی فوت و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر برای افرادی که همسر خود را از دست داده اند.

icons8 pass 48ارائه اصل طلاق نامه برای خانم هایی که از همسر خود جدا شده اند.

icons8 box importantبرای بانوانی که مقیم خارج از کشور هستند و یا همسر آن ها دارای تابعیت غیر ایرانی می باشد اجازه محضری همسر لازم نمی باشد.

مدارک مورد نیاز مختص آقایان:

icons8 pass 48ارائه اصل کارت پایان خدمت یا معافیت و یا ارائه موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی

icons8 box importantتنها کارت های پایان خدمت و یا معافیت هوشمند پذیرفته می شوند و کارت های قدیمی مورد قبول نمی باشند.

icons8 pass 48در صورت اقدام به تعویض کارت پایان خدمت و یا معافیت خود برای هوشمند سازی آن پس از 24 ساعت با ارائه برگه ثبت درخواست تعویض می توان درخواست صدور و یا تعویض گذرنامه را داد.

icons8 pass 48ارائه نامه اشتغال به تحصیل به سازمان وظیفه عمومی توسط دانشجویان و دانش آموزان

icons8 pass 48افرادی که بالای 50 سال سن دارند نیاز به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت ندارند.

icons8 pass 48پس از ارائه مدارک و اطلاعات مورد نیاز و همچنین پرداخت هزینه صدور پاسپورت به مدت یک هفته تا 10 روز گذرنامه از طریق پست به دست فرد متقاضی خواهد رسید.

ویژگی های عکس مخصوص پاسپورت:

برای عکس مخصوص پاسپورت که در ثبت نام لاتاری نیز مورد نیاز است، ویژگی هایی تعریف شده است که متقاضیان دریافت پاسپورت ملزم به رعایت آن و ارائه یک عکس 4*6 مطابق با استاندارد های تعریف شده می باشند . این ویژگی ها برای خانم ها و آقایان به صورت جداگانه تعریف شده است که در ادامه به ارائه تمامی آن ها پرداخته می شود.

icons8 favorites 50ویژگی های عکس مخصوص پاسپورت برای آقایان :

١ – عکس کاملا واضح و بدون تاری ، سایه روشن و یا روتوش بیش از حد باشد.

٢ – رنگ پس زمینه عکس سفید باشد.

٣ – صورت بدون آرایش و یا وسایل تزئینی باشد.

٤ – ریش ها و موی متقاضی آرایش خاصی نداشته باشد.

٥- تمامی اجزای صورت مانند لب ها، پیشانی و سایر اجزا به علاوه دو گوش شخص باید به طور کامل در عکس مشخص باشد.

٦- رنگ پس زمینه با رنگ لباس فرد باید متفاوت باشد در نتیجه آن فرد مجاز به پوشیدن لباس سفید و یا سبز در حین عکس گرفتن نمی باشد.

٧- از لباس هایی با یقه باز، دارای طرح و یا یقه بلند نباید استفاده شده باشد در عکس مورد نظر.

٨- از پوشیدن وسایلی مانند عینک، کلاه، کراوات گردنبند، گوشواره و سایر وسایلی از این دست در عکس خود داری شود.

icons8 box importantبرای روحانیون پوشیدن لباس روحانیت و عمامه مانعی ندارد.

شرایط دریافت پاسپورت:

برای گرفتن گذرنامه شرایطی تعریف شده و تمامی افرادی که قصد دریافت پاسپورت را دارند ملزم به رعایت آن ها می باشند . در ادامه به توضیح تمامی این شرایط پرداخته خواهد شد:

icons8 pass 48عکس مورد استفاده برای پاسپورت حداکثر باید متعلق به یک سال گذشته باشد و عکس های قدیمی تر مجاز به استفاده نمی باشند .

icons8 pass 48در صورتی که عکس متعلق به یکسال اخیر بوده و دارای استاندارد های تعریف شده باشد حتی اگر برای دریافت سایر مدارک مانند گواهی نامه استفاده شده باشد باز هم مجاز به استفاده برای دریافت پاسپورت می باشد .

icons8 pass 48در صورت مراجعه برای دریافت مجدد پاسپورت باید از عکس جدید استفاده شود .

icons8 pass 48برای کودکان بالای پنج سال داشتن حجاب در عکس گذرنامه اجباری می باشد ، اما کودکان زیر پنج سال تنها داشتن لباس پوشیده کافی بوده و دو گوش آن ها نیز در عکس باید کاملا مشخص باشد .

icons8 pass 48برای افراد نظامی در صوررت مشغول به خدمت بودن باید نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را در دبیرخانه اداره گذرنامه ثبت و در هنگام اقدام برای ثبت نام پاسپورت به همراه داشته باشند .

icons8 pass 48نظامیان بازنشسته ای که کمتر از 5 سال است که بازنشسته شده اند باید نامه از حفاظت يگان مربوطه را به همراه خود داشته باشند ، اما اگر بیشتر از 5 سال از بازنشتگی آن ها می گذرد باید اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند .

icons8 pass 48برای افراد زیر سن قانونی ( 18 سال ) اجازه محضری پدر و یا سرپرست قانونی آن ها اجباری می باشد .

icons8 pass 48افراد بالای 15 سال باید شناسنامه عکس دار خود را ارائه دهند ، اما افراد زیر 15 سال باید گواهی اشتغال به تحصیل ، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکس دار خود را ارائه دهند .

icons8 pass 48افراد زیر 6 سال حضور آن ها در دفاتر پلیس 10+ و ارائه یک قطعه عکس مخصوص گذرنامه از سوی سرپرست آن ها الزامی است .

icons8 pass 48برای افرادی که متولد خارج از کشور می باشند ارائه مدرک نحوه ورد در هنگام ثبت نام برای دریافت گذرنامه اجباری می باشد .

icons8 pass 48افرادی که دارای بدهی مالیاتی و اجرای دادگستزی وثبت اسناد هستند ، افرادی که بر طبق دستور مقامات قضایی ممنوع الخروج بوده و همچنین افرادی که دارای سوء پیشینه در خارج از کشور هستند مجاز به اقدام برای دریافت پاسپورت نمی باشند .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه گرفتن پاسپورت با ما تماس بگیرید، مشاوران ماه نورد به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه گرفتن پاسپورت​ پاسخ خواهند داد.

 

[share_button]

جستجو

معبد یونگه در پکن چین

برنامه سفر 4 روزه پکن

بیایید برنامه سفر 4 روزه پکن رو با هم مرور کنیم پکن با جمعیت بیش از 21 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است.

باتومی بنر | راهنمای سفر باتومی

راهنمای سفر باتومی

باتومی در خط ساحلی دریای سیاه در گرجستان واقع شده است، یک شهر ساحلی باشکوه و فریبنده است که مسافران را از سراسر جهان به