7 حقیقت جالب در مورد شهر آنتالیا

چیزهایی که باید درباره آنتالیا بدانید

7 حقیقت جالب در مورد شهر آنتالیا

چیزهایی که باید درباره آنتالیا بدانید

چه چیزهایی که باید درباره آنتالیا بدانید تا یک سفر با کیفیت داشته باشید؟ با ما همراه باشید تا در این پست به 7 حقیقت جالب در مورد شهر آنتالیا بپردازیم. آنتالیا شهری بزرگ در سواحل مدیترانه ترکیه است. از قرن دوم قبل از میلاد، این شهر یک بندر مهم بوده است و امروزه یک شهر تفریحی شلوغ و دروازه ای به ریویرای ترکیه (Turkish Riviera)است. با بیش از 2000 سال تاریخ، بازدیدکنندگان شهر می توانند طیف متنوعی از بناهای معماری دوره های مختلف و همچنین فرهنگ های مختلف، به عنوان مثال یونانی، رومی و بیزانسی را مشاهده کنند. بنابراین، چه در حال برنامه ریزی یک سفر باشید و چه فقط کنجکاو هستید که بیشتر بدانید، در اینجا برخی از جالب ترین حقایق در مورد آنتالیا آورده شده است.

7 حقیقت جالب در مورد شهر آنتالیا

اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید، در اینجا 7 حقیقت جالب در مورد آنتالیا آورده شده است

1. آنتالیا یک شهر ساحلی بزرگ در ترکیه است

آنتالیا در سواحل مدیترانه در جنوب غربی ترکیه واقع شده است. آنتالیا با جمعیتی بالغ بر 1318826 نفر (تا سال 2022)، هشتمین شهر پرجمعیت ترکیه و بزرگترین شهر ترکیه در سواحل مدیترانه است. مردم اغلب از آن به عنوان “دروازه ای به ریویرای ترکیه” یاد می کنند. ریویرای ترکیه – که ساحل فیروزه ای نیز نامیده می شود – از آنتالیا تا بدروم در امتداد سواحل جنوب غربی ترکیه امتداد دارد.

سواحل آنتالیا 7 حقیقت جالب در مورد شهر آنتالیا

2. این شهر در ابتدا Attaleia نام داشت

آتالوس دوم فیلادلفوس، پادشاه پرگامون، این شهر را در قرن اول قبل از میلاد تأسیس کرد، زمانی که یک پایگاه دریایی برای نگهداری ناوگان کشتی های چشمگیر خود ایجاد کرد. او شهر بندری را به نام خود Attaleia نامید. او تا زمان مرگش در سال 133 قبل از میلاد بر آتالیا حکومت کرد. پس از مرگ او، آتالیا و کل پادشاهی خود را به امپراتوری روم سپرد. حکومت روم شاهد رشد آتالیا بود. در نهایت، این شهر به نام آدالیا و سپس به نام امروزی آنتالیا تبدیل شد.

آنتالیا

3. شهری دیگر در داخل شهر آنتالیا

در داخل آنتالیا، Kaleiçi، مرکز شهر تاریخی را خواهید دید.  کله به معنای قلعه یا قلعه است. کالیچی دارای سازه هایی است که مربوط به دوران روم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و مدرن ترکیه است. از نظر تاریخی، تمام این سازه ها و کالیچی در داخل دیوارهای آن محصور بود، اما امروز دیگر اینطور نیست.

کالیجی آنتالیا
کالیجی آنتالیا

4. دروازه هادریان در آنتالیا

یکی از معروف ترین سازه های داخل کالیچی دروازه هادریان است که به آن Üçkapılar نیز می گویند که به معنای “سه دروازه” است. ترک ها دروازه هادریان را در سال 130 پس از میلاد برای بزرگداشت امپراتور روم هادریان ساختند. کارگران این دروازه را روی دیوار شهر ساختند و به دروازه اصلی شهر تبدیل شد. نام دیگر دروازه – سه دروازه یا دروازه سه گانه – به این دلیل است که دارای سه راه طاق است. جدا از داشتن تاریخ غنی، افسانه های زیادی نیز درباره این دروازه گفته شده؛ امروزه این تنها دروازه ورودی باقی مانده در دیوارهای شهر است.

دروازه هادریان آنتالیا
دروازه هادریان آنتالیا

5. آنتالیا خانه بزرگترین آکواریوم تونلی جهان است

آکواریوم آنتالیا یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. آنتالیا بزرگترین آکواریوم تونلی جهان را در خود جای داده است. طول این تونل 131 متر و عرض آن 3.5 متر است. در مخزن اصلی ظرفیت 5000 تن آب دریا را دارد. آکواریوم آنتالیا دارای چهار منطقه است اقیانوس هند، دریای سرخ، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و خانه 250 گونه مختلف از حیات دریایی است.

آکواریوم آنتالیا

6. آنتالیا دارای پنج پارک ملی است

آنتالیا به خاطر جاذبه های طبیعی اش مشهور است. این مکان دارای پنج پارک ملی است که از مناظر محلی و گیاهان و جانوران محافظت می کند. این پنج پارک ملی عبارتند از: پارک ملی Üzümdere، پارک ملی کوه Gulluk، پارک ملی غار Altinbesik، پارک ملی ساحل Beydaglari و پارک ملی Köprülü Canyon. استان آنتالیا بیش از هر استان دیگری در ترکیه دارای پارک ملی است.

Üzümdere اوروزم دره آنتالیا
اوزوم دره آنتالیا

7. امپراتوری های مختلف زیادی بر آنتالیا حکومت کرده اند

یونانیان، آنتالیا را در قرن دوم قبل از میلاد تأسیس کردند. سپس رومیان بر شهر حکومت کردند و پس از آن سلطنت سلجوقیان و سپس امپراتوری عثمانی. ایتالیا پس از جنگ جهانی اول برای مدت کوتاهی شهر را به مدت سه سال اشغال کرد، اما ترک ها شهر را در طول جنگ استقلال ترکیه بازپس گرفتند.

هتلهای آنتالیا | تورهای آنتالیا

جستجو

پارک سوچی روسیه

معرفی سوچی

معرفی سوچی پارک سوچی اولین پارک موضوعی کشور روسیه و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری روسیه است که گردشگران را از سراسر جهان به

معبد یونگه در پکن چین

برنامه سفر 4 روزه پکن

بیایید برنامه سفر 4 روزه پکن رو با هم مرور کنیم پکن با جمعیت بیش از 21 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است.

باتومی بنر | راهنمای سفر باتومی

راهنمای سفر باتومی

باتومی در خط ساحلی دریای سیاه در گرجستان واقع شده است، یک شهر ساحلی باشکوه و فریبنده است که مسافران را از سراسر جهان به